travel incentiveMENU

Barwy Rumunii

Marmarosz • Bukowina • Transylwania • Wołoszczyzna

Ramowy program wyjazdu

 Dzień 1 Przyjazd do Rumunii
Wyjazd z dowolnego miejsca. Przejazd przez Słowację i Węgry do Rumunii.
Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
 Dzień 2 Przejazd do Baia Mare
Po śniadaniu przejazd do miasteczka Baia Mare: gotycka wieża katedry św. Stefana, ładny rynek. Podczas przejazdu przez góry Marmaroszu oglądamy unikalne drewniane cerkwie wpisane na listę UNESCO w Surdesti i Desesti. Wizyta na wesołym cmentarzu w Sypyncie. Odwiedzenie Byrsany (święte miejsca Marmaroszu), Bogdan Vody, Ieud (najstarsza cerkiew regionu z XIV.) Obiadokolacja i nocleg w Borsie.
 Dzień 3 Przejazd do Bukowiny
Rano wyjazd na Przeł. Prislop - wspaniałe panoramy Gór Rodniańskich i Marmaroskich. Zjazd Doliną Bysticy do Campulung. Odwiedzimy otoczony wzgórzami Bukowiny klasztor Moldovica i obronny klasztor Sucevica (najpiękniejszymi freski Rumunii). Przez Nowy Sołoniec (największa polska wioska), Kaczyce (największe sanktuarium maryjne Rumunii) jedziemy do najstarszego klasztoru Bukowiny - Humoru. Nocleg w Suczawie.
 Dzień 4 Wycieczka do Dragomirny
Zainteresowani przed śniadaniem wycieczka do Dragomirny - jednego z piękniejszych klasztorów Bukowiny.
Zwiedzanie Suczawy: zamek hospodarów, klasztory Zamca i św. Jana Nowego. Udajemy się do Neamt (najstarszy klasztor w Mołdawii) i wymiennie Secu (muzeum książki, zbiór kosztowności sakralnych) lub Agapii (że��ski klasztor i wioska mniszek). Przejazd przez Bicaz (najgłębszy wąwóz Europy). Ewentualnie postój w Carcie z ruinami warownego kościoła. Nocleg w Miercurea Ciuc.
 Dzień 5 Przejazd do Sighisoary
Rano obejrzymy fortyfikacje Zamku Miko i sanktuarium MB. Docieramy do Sighisoary - miasta w całości uznanego za zespół zabytkowy: fortyfikacje z licznymi basztami, Katedra i kośc. Dominikanów, Wieża Zegarowa z ciekawym Muzeum Tortur. Następnie odwiedzimy pobliski Biertan - najładniejszy z saskich grodów kościelnych i Medias - jeden z najlepiej zachowanych siedmiogrodzkich grodów. Późnym popołudniem dotrzemy do Sibiu. Spacer na Mały i Wielki Rynek, Most Kłamców. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
 Dzień 6 Wycieczka do saskich grodów
Dla chętnych przed śniadaniem wycieczka do saskich grodów: Cisnadioara (romańska bazylika z XIIIw.) i Cisnadie (kościół warowny). Po powrocie obejrzymy: ratusz, kośc. ewangelicki z XIVw., Cerkiew Metropolitalną wzorowaną na Hagia Sofii oraz Muzeum Brukenthala. Przejazd wzdłuż Gór Fogaraskich do Fogaraszu (zamek krzyżacki) i dalej do Białego Zamku w Branie, zwanego Zamkiem Draculi. Następnie odwiedzimy chłopski zamek w Rasnovie (wspaniałe panoramy gór Iezeru, Bucegi, Fogaraszu i Piatra Craiului). Obejrzymy dwie perły warownych grodów kościelnych Prejmer i Harman. Poznawanie Brasova: rynek z renesansowym ratuszem, starówka. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
 Dzień 7 Przejazd przez Góry Bucegi
Dokończenie zwiedzania Brasova: Czarny Kościół, romański kośc. św.Bartłomieja, Dom Rady. Przejazd przez Góry Bucegi do kurortu Busteni. Zwiedzenie rezydencji królewskiej w Zamek Peles. Odwiedzimy też Sinaię z kopią klasztoru z Góry Synaj. Przejazd do Alba Iulii (starożytnego Apullum). Zwiedzenie cytadeli Alba Carolina (druga pod względem wielkości w Europie), Katedry z grobowcem księcia Jana Hunyady i królowej Izabelli Jagiellonki, cerkwi koronacyjnej.
Przejazd do Cluj-Napoca (Klużu) - stolicy Siedmiogrodu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
 Dzień 8 Zwiedzanie Cluj-Napoca
Śniadanie. Spacer po starówce: gotycki kośc. św. Michała, sobór prawosławny, Baszta Krawców. Po południu dotrzemy do secesyjnej Oradei. Obejrzenie katedry katolickiej, Pałacu Czarnego Orła, olbrzymiej synagogi. Wyjazd w drogę powrotną do kraju. Nocny przejazd przez Węgry i Słowację.
 Dzień 9 Powrót
Przyjazd do Polski w godzinach porannych.
cena od1285 PLN/osobę

Świadczenia

Cena obejmuje:

  • 7 noclegów w hotelach lub pensjonatach /* - pokoje 2, 3 os. z łazienkami
  • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
  • ubezpieczenie KL i NNW
  • opiekę pilota

Cena nie obejmuje:

  • przejazdu autokarem
  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów 
  • przewodników lokalnych
  • napoi do obiadokolacji
Zakończ