travel incentiveMENU

Wygiełzów

Skansen + Zamek

Ramowy program wyjazdu

 Dzień 1 Pobyt w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym
Wyjazd w godzinach porannych.

Zwiedzanie skansenu z przewodnikiem. Udział w wybranych warsztatach dostosowanych do wieku uczestników:

Nie święci garnki lepią  

Jak to ze lnem było  

Strój krakowski

Na szkle malowane  

Życie dawnej rodziny wiejskiej  

W szkole naszych dziadków  

Ele mele dudki…czyli zapomniane zabawy i zabawki pradziadków

Następnie zwiedzanie Zamku Lipowiec.


Ok. godz. 16.00 - 18.00 wyjazd w drogę powrotną.
 Łucznictwo - średniowieczne rzemiosło wojenne
W czasie warsztatów uczestnicy zapoznają się z podstawowymi pojęciami związanymi z profesją średniowiecznego łucznika, m.in: pochodzeniem społecznym, ubiorem i wyposażeniem. Przyswoją również podstawową wiedzę o historii, zastosowaniu, wartości bojowej i budowie łuku oraz kuszy, a także zapoznają się z eksponatami ze zbiorów muzeum. Poprzez wykonanie na warsztatach własnego łuku, rozwiną zdolności techniczne i manualne oraz twórczą wyobraźnię. Na zakończenie zajęć, w trakcie mini turnieju łuczniczego, uczestnicy nauczą się posługiwania łukiem historycznym, a zwycięzcy otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Wiek uczestników: uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej oraz klas I - III gimnazjum;
Ilość uczestników: 15 - 35 osób;
 O pszczółce co w ulu mieszka
Lekcja warsztatowa adresowana jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym do klasy I szkoły podstawowej, prowadzona w terminie od maja do września. Zajęcia odbywają się w chałupie z Benczyna, w której zapoznają się z pszczółką Urszulką, a także opowieścią o jej życiu w otaczającej przyrodzie, wśród kwiatów i ludzi. Dzieci otrzymują kartę pracy, którą wypełniają wraz z prowadzącym zajęcia, a także otrzymują poczęstunek pod postacią andruta z miodem wielokwiatowym. Na zakończenie wraz z prowadzącym i pszczółką Urszulką udają się wzdłuż ścieżek skansenu na poszukiwanie kwitnących kwiatów i ula, w którym zamieszka Urszulka.

 

Jednorazowo w zajęciach może brać udział do 25 osób.
Czas trwania 60 min.
 Papier ręcznie czerpany
Lekcja warsztatowa, na której uczestnicy zapoznają się nie tylko z historią papieru, ale poznają także tajniki czerpania papieru, będą mogli wziąć udział w czynnościach związanych z jego czerpaniem, formowaniem oraz suszeniem. Jednorazowo w zajęciach może brać udział do 16 osób.
 
Zajęcia prowadzone od kwietnia do października.
Czas trwania ok. 60 min.
 W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę - zwyczaje świąt Bożego Narodzenia
Zajęcia dla klas I do VI, ze względu na specyfikę tematu zajęcia prowadzone są w terminie od listopada do połowy grudnia. Spotkaniom towarzyszą warsztaty plastyczne, nauka wykonywania ozdób choinkowych: światów z opłatków, jeżyków z bibułki, a także wróżby andrzejkowe. W czasie trwania zajęć możliwe jest również spotkanie ze Świętym Mikołajem i wręczenie prezentów uczestnikom lekcji.

 Czas trwania 60 min.
 Nie święci garnki lepią
Zajęcia przystosowane do uczestnictwa dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla klas od I do VI, prowadzone przez cały rok. Zajęcia z udziałem wykwalifikowanego instruktora; dzieci poznają techniki obróbki gliny, próbują swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim. Zapoznają się z historią garncarstwa w regionie i tradycyjnymi wyrobami garncarskimi. Zajęcia przystosowane także do uczestnictwa dzieci w wieku przedszkolnym.
 
Należy zadbać o strój pozwalający dzieciom na swobodne korzystanie z brudzącej gliny.
Czas trwania zajęć 45 min.
cena od57 PLN/osobę

Świadczenia

Cena obejmuje:

  • bilet wstępu na zamek oraz do skansenu
  • zwiedzanie skansenu z przewodnikiem 
  • udział w 1 wybranych warsztatach  
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie NNW
  • 1 miejsce gratis dla opiekuna na 15 płacących uczestników

Cena nie obejmuje:

  • obiadu ok. 15 - 20 zł/os.
  • dodatkowych warsztatów (dopłata ok. 12 zł/os.)

Atrakcje

Nadwiślański Park Etnograficzny

Skansen, w którym zgromadzono i udostępniono do zwiedzania przykłady budownictwa drewnianego  charakterystycznego dla Zachodniej Małopolski. Aktualna ekspozycja obejmuje 25 zabytkowych obiektów drewnianych wzbogacone o małą architekturę (kapliczki, studnie, pasieki), które zostały rozmieszczone w sektorze: małomiasteczkowym i wiejskim. Dla grup szkolnych została przygotowana różnorodna oferta warsztatów tematycznych, które pozwolą uczestnikom wcielić się w role danych Krakowiak

Ruiny Zamku Lipowiec

W ruiny Zamku Lipowiec dawnej TWIERDZY BISKUPÓW KRAKOWSKICH znajduje się obecnie  ekspozycja obrazująca historię Lipowca. urozmaiceniem zwiedzania obiektu mogą być przygotowane gry terenowe lub udział w warsztatach łuczniczych. W ich trakcie uczestnicy zapoznają się z podstawowymi pojęciami  związanymi z profesją średniowiecznego łucznika,wykonają swój własny łuk, a na zakończenie zajęć, w trakcie mini turnieju łuczniczego, nauczą się nim posługiwać.
Zakończ